Pi Gezgini

placeholder for flash movie

(Uygulama yüklendiğinde çemberin içinde bir üçgen görmüyorsanız, sayfayı tekrar yüklemeyi deneyin. Sayfayı yeniden yüklemek için klavyeden F5’e basabilirsiniz.)

Pi Gezgini, Pi sayısının nasıl hesaplandığını ve dolayısıyla (biraz da) ne olduğunu göstermek üzere hazırlanmış bir uygulamadır. Burada amaç, Pi sayısını hızlı bir şekilde hesaplamak değil, sayının hesaplanışına dair bir öngörü oluşturabilmek. Eğer niyetiniz, Pi sayısının virgülden sonra milyar basamağını hesaplamak ya da görmek ise, Wikipedia’da yapacağınız bir arama, bilgisayarınızda çalıştırabileceğiniz oldukça gelişmiş programlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Uygulama, bir düzgün çokgen ve bu düzgün çokgene ait çevrel çemberi kullanarak, Pi sayısını hesaplar. Bilindiği üzere, çemberin çevre uzunluğu çapına bölündüğünde “Pi” olarak bildiğimiz sabiti vermekte. Uygulamada, yarıçapı sabit olan çevrel çemberin içindeki düzgün çokgenin kenar sayısı arttırılıyor. Tabii ki çokgenin kenar sayısı arttıkça, çokgenin çevre uzunluğu da artacak ve çemberin çevre uzunluğuna yaklaşacaktır (çevre uzunluğu / çap = hesaplanan pi ).

Hesaplanıyor olan Pi sayısı (çevre/çap) ile karşılaştırılması için, en üstte, bilgisayarda tutulan Pi sayısı gösteriliyor (=3,1415926535897932384626433832795). Altındaki ise, gayet açık şekilde çemberin çevre uzunluğu. Bu iki değerin değişmediğine dikkat edin. Bundan sonraki iki değer çokgene bağlı olduğu için, kenar sayısı arttıkça bu değerler de değişiyor olacak. Sanırım bu kadar açıklama yeterli (hatta fazla) olmalı.

Vakit bulunduğunda, Pi sayısı ile ilgili bir yazı burada yer alacak. Pi sayısının ne olduğunu, hatta ne olmadığını anlamak isteyen ve merak edenler, aşağıdaki terimlerin anlamını araştırmak ve onlar üzerinde düşünmek durumundalar.

 • Doğal sayı
  Tam sayı
 • Rasyonel (Kesirli) sayı
  Yoğunluk (Yoğun Küme)
 • İrrasyonel Sayı
  Cebirsel sayı (Algebraic Number)
  Aşkın sayı (Transcendental Number)
 • reel sayı
 • Çember, Kare
 • // ve isteğe bağlı olarak…

 • b-normal sayı (b tabanına göre normal sayı)
 • Normal sayı
 • Bu uygulama ile ilgili yorum yazabilir ve amacı çerçevesinde önerilerinizi dile getirebilirsiniz…

  1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 kişinin oyu ile 5 üzerinden ortalama 4,88 verilmiş)
  Loading...

  Bu yazı toplamda 1462, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

  Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  2 Responses to “Pi Gezgini”

  1. melisecem dedi ki:

   ahaha
   anlamadım:)

  2. Paul dedi ki:

   I came to your site via google search, I don’t understand the text but this looks like a very nice explanation of Pi. Keep up the good work

  Leave a Reply